Kelionė į Briuselį

Šių metų rugsėjo mėnesį su grupe Lietuvos mokytojų turėjau galimybę vykti į Briuselį,  į Europos Sąjungos pagrindines institucijas – Europos Parlamentą ir Europos Komisiją. Tai buvo išvyka tiems Lietuvos mokytojams,  kurių mokiniai dalyvavo anksčiau Europos Parlamento organizuotuose  „Euroscola“ konkursuose ir tapo konkursų finalininkais.

Atvykus į Europos Parlamentą, apie jo veiklą, struktūrą ir sprendimų priėmimo tvarką mums papasakojo mus pasitikusi vizitų skyriaus projektų vadovė Ieva Valutytė.

Europos Parlamentas yra renkamas organas, kuris atsovauja Europos Sąjungos piliečiams. Jis vykdo ES veiklos politinę priežiūrą ir dalyvauja įstatymų leidybos darbe. Nuo 1979m. EP nariai tiesiogiai renkami kas penkeri  metai. Po 2009m. birželio mėn. rinkimų EP sudaro 736 parlamentarai, išrinkti 27 valstybių piliečių. Daugiau kaip trečdalį narių sudaro moterys. Lietuvai šiuo metu atstovauja 13 europarlamentarų. Europos Parlamento darbas organizuojamas trijuose ES miestuose: Briuselyje vyksta komitetų, frakcijų posėdžiai ir papildomos plenarinės sesijos, Strasbure per metus surengiama 12 plenarinių posėdžių, o sekretoriatas dirba Liuksemburge. Europos Parlamente vartojamos  23  oficialios kalbos.

Europos Parlamente susitikome su europarlamentare Vilija Blinkevičiūte ir jos padėjėjais. Ji yra viena iš 184 socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcijos  narių ir dirba šiuose komitetuose:

  • piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų,
  • užimtumo ir socialinių reikalų,
  • moterų teisių ir lyčių lygybės.

Lietuvos atstovė labai emocionaliai pasakojo apie savo darbą EP, santykius su kitais europarlamentarais, politinę kultūrą ir toleranciją. Ji pabrėžė, kad šiuo metu daug dėmesio skiriama laisvo piliečių judėjimo Šengeno erdvėje, pensijų ateities ir kitiems klausimams.

Antroji mūsų aplankyta ES institucija – Europos Komisija.Mus pasitiko Eurokomisaro Algirdo Šemetos kabineto informacijos ir ryšių atstovė Lina Rimkutė – Žičkė. Iš jos sužinojome, kad EK įkūnija ir gina ES bendrąjį interesą; ji turi išimtinę teisę imtis iniciatyvos, teikti teisės aktus. EK rengia ir įgyvendina Tarybos ir Europos Parlamento priimtus teisės aktus Sąjungos politikos srityse. EK turi vykdomųjų, valdymo ir kontrolės įgaliojimų, ji užtikrina įvairių krypčių bendrosios politikos planavimą ir įgyvendinimą, vykdo biudžetą ir valdo ES programas. Kaip vadinamoji sutarčių saugotoja, ji dar prižiūri, kad valstybėse narėse būtų taikomi Europos Sąjungos teisės aktai. Algirdas Šemeta – už mokesčių politiką atsakingas eurokomisaras. Jo iniciatyva Europos Komisijoje baigiamas rengti specialus planas, kuris padės sustiprinti ES rytinių sienų apsaugą nuo nenutrūkstamų kontrabandos srautų iš Rusijos ir Baltarusijos.

Po apsilankymo šiose institucijose mes susipažinome su Briuselio miesto lankytinomis vietomis, pabuvojome istoriniu paveldu garsiuose miestuose Gente ir Briugėje, pasivaikščiojom Šiaurės jūros paplūdimiu.

A.  Kalvaitienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *