Įspūdžiai iš astronomijos olimpiados
Šių metų balandžio 26-28 dienomis mūsų mokyklos mokinys Giedrius Maurukas, 7d klasės mokinys, turėjo galimybę išbandyti savo žinias ir praktinius dangaus stebėjimo įgūdžius 10-ojoje Lietuvos mokinių astronomijos olimpiadoje. Galimybė dalyvauti šiame renginyje buvo suteikta išsprendusiems pirmo turo, kuris vyko vasario 28 dieną mokykloje, užduotis. Džiugu, jog mūsų mokykloje šiais mokslo metais uždavinius sprendė net šeši 5-7 klasių mokiniai, bet kvietimą gavo tik Giedrius.
Olimpiada vyko dviem turais: teorinis (Vilniuje) ir praktinis (Molėtų astronomijos observatorijoje). Pirmame ture per keturias valandas reikėjo išspręsti penkis uždavinius, antrame per 25 minutes atlikti penkias naktinio dangaus stebėjimo užduotis. Renginys labai vertingas, nes vyko darbų aptarimai ir mokymai. Stebėjimų ture vienas vykdytojas prižiūrėjo du mokinius. Naktinis dangus pirmą kartą per dešimt olimpiados vykdymo metų buvo giedras, apie pirmą nakties net mėnulis nusileido. Grupėje dirbo dešimt 5-7 klasių mokinių. Giedriaus rezultatas buvo septintas. Dalyvaujant pirmą kartą, labai geras.
Mokiniams labai patiko gerai organizuotas laisvalaikis: nakvynės vietoje buvo galima pažaisti stalo tenisą ir stalo futbolą, naudotis kompiuteriais, buvo suorganizuotas pasivaikščiojimas po naktinį Vilniaus senamiestį, kuris visus sužavėjo.
Didelį įspūdį paliko habil. Dr. Vytauto Straižio paprasta ir aiški paskaita apie observatorijos įkūrimą. Ypač sužavėjo faktas, jog du pirmieji bokštai ir jų teleskopai pastatyti ir surinkti pačių astronomų neturint oficialių leidimų. Statybininkams atlikus pradinius darbus buvo gauta ir parama tolimesnei MAO plėtrai. Visi trys didieji teleskopai yra veidrodiniai, didžiausiojo masė su įranga -24 tonos, o jo skersmuo yra 1,65 metro. Visą renginį užbaigė ekskursija į etnokosmologijos muziejų ir pasižvalgymas po Molėtų apylinkes.
Visi įsitikinome, jog astronomų darbas naktinis ir todėl labai sunkus, nes grįždami jautėmės labai pavargę, trūko miego.
Kviečiu visus 2-7 klasių moksleivius, kuriuos domina astronomija, kreiptis į fizikos-informacinių technologijų-astronomijos mokytoją Sandrą Survilienę 216 kab.